• 28 stycznia 2023

Oglądasz każdy kęs, który wkładasz do ust, chodzisz na siłownię z niesłabnącą regularnością i nie opuściłaś zajęć jogi od sześciu miesięcy. Dlaczego nie tracisz na wadze?

Wszyscy wiemy, że same ćwiczenia nie pomogą ci schudnąć, ale być może winna jest twoja płeć!

Badanie przeprowadzone w Rowett Institute of Nutrition and Health na Uniwersytecie w Aberdeen wykazało, że utrata wagi jest większym wyzwaniem dla kobiet niż dla mężczyzn. Naukowcy twierdzą, że dzieje się tak, ponieważ hormony, które regulują apetyt, aktywność fizyczną i wydatek energetyczny działają inaczej u obu płci. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Molecular Metabolism i może doprowadzić do opracowania nowych, specyficznych dla danej płci leków na otyłość.

Zespół z University of Aberdeen współpracował w badaniach z zespołami z University of Cambridge i University of Michigan. Wykorzystano model mysi i zbadano, jak przyrost masy ciała różni się u każdej płci w zależności od aktywności fizycznej i wydatku energetycznego. W ramach badania, naukowcy mogli przekształcić otyłe samce w szczupłe zdrowe myszy, ale nie udało im się dokonać takiej samej transformacji u samic myszy.

Obecne leki na otyłość stymulują produkcję peptydów pro-opiomelanokortyny (POMC) w mózgu. Peptydy te są odpowiedzialne za regulację apetytu, aktywności fizycznej, wydatkowania energii i masy ciała.

Jednak nie każdy neuron POMC pełni tę samą funkcję.

Naukowcy odkryli, że hormony regulowały apetyt tylko u samic myszy; nie miały one dodatkowych korzyści.

Profesor Lora Heisler, który prowadził badanie, powiedział: "Więc podczas gdy leki ukierunkowane na to źródło peptydów POMC mogą skutecznie zmniejszyć apetyt u samic, nasze dowody sugerują, że nie będą one stukać do sygnałów w naszym mózgu, które modulują aktywność fizyczną i wydatek energetyczny".

Co to zasadniczo oznacza, że mózgi kobiet nie są okablowane do utraty wagi. To sprawia, że utrata tych kilogramów jest trudniejsza pomimo takiej samej ilości diety i ćwiczeń w porównaniu do mężczyzn.

Heisler uważa jednak, że to odkrycie może zmienić sposób walki z otyłością poprzez ukierunkowane leczenie farmakologiczne. "To może mieć szerokie implikacje dla leków stosowanych w walce z otyłością, które obecnie w dużej mierze ignorują płeć jednostki" - powiedziała.

"Obecnie nie ma różnicy w tym, jak otyłość jest leczona u mężczyzn i kobiet. Jednak to, co odkryliśmy jest to, że część mózgu, który ma znaczący wpływ na to, jak używamy kalorii, które jemy jest okablowany inaczej u mężczyzn i kobiet," powiedziała.

Kobiety i utrata wagi nie wydają się iść w parze. Badanie z 2015 roku wykazało, że kolejność narodzin może mieć wpływ na wagę kobiety. Badania wykazały, że kobiety urodzone jako pierwsze mają nieco większe szanse na nadwagę lub otyłość w porównaniu z ich młodszymi siostrami.

Tagi: utrata wagi utrata wagi dla kobiet zarządzanie wagąetyoga zajęcia jogijoga dla utraty wagi

Top