• 28 stycznia 2023

Bez względu na to, z jakimi mediami najczęściej mamy kontakt, z pewnością nie raz mieliśmy już do czynienia z reklamami suplementów diety. To właśnie one nie tylko wspomagają odchudzanie, ale również poprawiają pamięć, koncentrację i stan skóry wpływając jednocześnie korzystnie na włosy i paznokcie. Co jednak naprawdę warto o nich wiedzieć?

Suplement diety – próba definicji

Choć może się wydawać, że zdefiniowanie suplementu diety nie jest łatwe, Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia rozwiązuje ten problem. Definiuje ona suplement jako środek spożywczy przypominając, że jego celem jest uzupełnienie naszej normalnej diety. Sam suplement to skoncentrowane źródło witamin, minerałów i innych substancji o efekcie odżywczym lub innym efekcie fizjologicznym.

Natychmiast można zatem dostrzec, że suplementy to nie leki, ale żywność i właśnie ta informacja powinna mieć dla nas szczególnie duże znaczenie. Za kontrolowanie suplementów diety odpowiada Główny Inspektorat Sanitarny, a producent wprowadzający nowe rozwiązanie wcale nie musi sprawdzać jego interakcji z lekami i przeprowadzać badań klinicznych. Co więcej, nie ma tez obowiązku wspominania o ewentualnych działaniach niepożądanych. W praktyce oznacza to, że wcale nie mamy pewności, czy wybrane przez nas rozwiązanie będzie miało jakikolwiek korzystny wpływ na nasze zdrowie.

podział suplementów diety

Jak dzielimy suplementy diety?

Podział suplementów diety ze względu na ich działanie wspomina w pierwszej kolejności o tych, które wspomagają oddychanie. Popularne są także suplementy, które wspierają funkcjonowanie układu immunologicznego takie, jak choćby witamina C oraz te, które opóźniają procesy starzenia się naszego organizmu (antyoksydanty, lecytyna). Często możemy spotkać również rozwiązania, których celem jest wspomaganie prawidłowego funkcjonowania narządu ruchu oraz takie, które poprawiają koncentrację i wspomagają witalność z kofeiną na czele. Suplementy mogą też regulować pracę ludzkiego układu krążenia orz wspierać pracę układu pokarmowego (błonnik, probiotyki). Szeroką grupę stanowią te z nich, które poprawiają ludzki wygląd, zaliczamy bowiem do nich nie tylko te z witaminą E, ale i z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi oraz suplementy wspierające proces widzenia (z luteiną i zeaksantyną). Niemal każdy podmiot posiada też w swojej ofercie suplementy stworzone z myślą o osobach aktywnych fizycznie oraz te, które zmniejszają ryzyko osteoporozy.

Jak oznaczane są suplementy diety?

Przepisy polskiego prawa szczegółowo informują o informacjach, jakie powinny znaleźć się na opakowaniu suplementu diety. Tu na pierwszy plan wysuwa się samo określenie „suplement diety”, niezbędna jest jednak również nazwa kategorii tych substancji, które charakteryzują produkt. Powinna być też podana porcja, jaką należy spożyć w ciągu dnia i ostrzeżenie o ryzyku związanym z jej przekroczeniem. Konieczne jest też zastrzeżenie, że suplementy nie powinny być uznawane za zamiennik zróżnicowanej diety i stwierdzenie, że najlepiej przechowywać je tam, gdzie dostępu do nich nie mają dzieci.

Top